Чим замінити 1С-Бітрікс для розробки b2b порталу?
З лютого в IT-індустрії спостерігається приріст інтересу до зарубіжного та українського софту, тоді як російський продукт йде з ринку. На тлі цього активні користувачі CMS 1С-Бітрікс починають шукати альтернативні рішення. Але це не перший період, коли софт російського виробництва перестає бути актуальним. Ми провели свій аналіз стану справ та готові поділитися думками на тему: «Чому 1С-Бітрікс більше не потрібен».
Чому не потрібно використовувати 1С-Бітрікс?
Потрібно віддати належне розробникам, які вчасно вивели 1С-Бітрікс на ІТ-ринок. На момент появи софту конкуренція була мінімальна - розробка b2b порталу за допомогою даного сервісу відкривала багато можливостей, чого на той момент не було конкурентів. У цьому випадку популярність та привабливі умови відіграли ключову роль, але це було давно. Зараз робота з 1С-Бітрікс ховає в собі багато недоліків, прощати які на фоні великої різноманітності гідних аналогів - сумнівне рішення.
Не для всіх
Бажаючи створити b2b портал, розглядати 1С-Бітрікс - останнє, що потрібно робити. Якщо на початку софт дозволяв комфортно розміщувати сайти-візитки, сайти-конструктори, молоді інтернет-магазини - тому що в коробці достатньо базових налаштувань та функцій для швидкого старту. То коли мова заходить про корпоративні b2b портали, практика показує багато чого потрібно допрацьовувати з нуля або до встановлювати і ще не факт, що те, що встановлюється нове, точно підійде під вимоги майбутнього проекту. Тобто перед тим як приступати до розробки b2b порталу, необхідно уважно вивчити які функції йдуть в коробці, а які потрібно буде ще обговорювати та додавати. Ось короткий список тих функцій, які на наш погляд безпосередньо є must have для створення майбутнього порталу b2b та повинні йти в коробці:
- Інтеграція з 1С;
- Відображення актуальних залишків по кількох складах одночасно, з можливістю зробити замовлення з регіонального;
- Персоналізація цін контрагента за типами (видами) цін, з урахуванням різноманітних знижок (наприклад, на бренд, на категорію, від обсягів і т.д.);
- Відображення дебіторської заборгованості (кредитний ліміт, прострочення);
- Виписки всіх підлеглих документів до замовлення у друкованому вигляді (Документообіг);
- Після передачі замовлення в 1С, статус замовлення – проведений/не проведений, списання залишків на сайті, зміна дебіторки;
- Трекінг замовлення – зміна статусів виконання.
І це не весь перелік. Відповідно, якщо щось із цього не йде в коробці 1С-Бітрікс - то, на старті майбутнього проекту це може обійтися в "добру" копійчину, тобто ще раз таки - уважно вивчаємо який базовий набір функцій йде у коробці.
Дорого обходиться в обслуговуванні
Щороку потреби клієнтів зростають, що мотивує постійно впроваджувати доопрацювання, працювати над розвитком та модернізацією. Як і з популяризацією порталу, підвищується навантаження на сам ресурс — все має працювати стабільно та без збоїв. Все це спричиняє додаткові витрати. У випадку з 1С-Бітрікс вони ще вищі, оскільки софт не дає достатньо простору для доробок та налаштувань – доведеться платити більше або задовольнятися тим, що є. У цей час будь-який інший аналог дозволяє впроваджувати виправлення різного ступеня складності, споживаючи менше фінансів та часу.
Мало фахівців
Вкладаючи гроші у розробку проекту на 1С-Бітрікс, потрібно розуміти, що повний пакет послуг не надає навіть редакція Бізнес для b2b порталу. Вам все одно доведеться шукати фахівців на стороні для впровадження доопрацювань. Тут теж проблеми, оскільки дана CMS має:
- мала кількість розробників - висока вартість робіт та погана якість;
- багато нюансів - більшість фахівців працюють тільки з популярними проблемами і при складностях зникають.
На тлі цього дійсно знайти гарного фахівця буде нелегко. 1С-Бітрікс написаний зі складним синтаксисом (правилами програмування), що вже говорить про політику розробників — вони прагнуть, щоб за додатковими опціями зверталися теж до них, не шукаючи програмістів на стороні. Тому на фріланс такі замовлення передають рідко — надто багато ризиків та жодних гарантій на успішний результат.
На нашому досвіді можна з упевненістю стверджувати, що розробники витрачають багато ресурсів, щоб зрозуміти код. За рахунок цього впровадження нововведень займає більше часу, але отримати 100% бажаного результату не вийде — 1С-Бітрікс вимагає, щоб підлаштовувалися під нього, а не навпаки. У будь-яку іншу CMS внести редагування дешевше та швидше, завдяки чому можна активно підтримувати та розвивати платформу зі зростанням бізнесу. Так вже на стадії розробки альтернативний варіант для розміщення b2b порталу виявляється у кілька разів вигіднішим та практичнішим.
Погана служба підтримки
Коли приходить час розбиратися з 1С-Бітрікс – розробник стикається з проблемою відсутності опису його проблеми, як буває в інших CMS. Чекати на ефективну та швидку допомогу від служби підтримки теж не потрібно. На перший погляд, незначні проблеми виявляються важливими, коли власник порталу захоче впровадити нестандартне доповнення і не знайде супутньої інформації для реалізації. На тлі цього з'являються суміжні проблеми, що дають чітке розуміння, що настав час замінити 1С-Бітрікс на гідний аналог.
Що ж не так з 1С-Бітрікс?
На основі наших досліджень та думок клієнтів, ми можемо впевнено говорити про низку очевидних проблем:
- Далеко не все, що потрібно для b2b порталу - йде в коробці;
- Будь-які нововведення – ще більше грошей. Допрацьовувати b2b портал на 1С-Бітрікс — розкіш, яка доступна лише для великих сайтів із уже активною діяльністю;
- Знайти спеціаліста на фрілансі буде складно. Як правило, b2b портали підтримуються акредитованими партнерами в Україні, які не завжди можуть надати оперативну допомогу, та ще й на належному рівні;
- Обслуговувати сайт можуть лише досвідчені спеціалісти. Розробники з боку витрачають багато часу на вивчення нюансів та розбір коду — погодинна оплата таких співробітників теж у рази вища;
- Старі "готові" методики для інтеграції з обліковими системами, наприклад 1С. Наразі вже давно використовуються конкурентними рішеннями сучасні системи обміну інформацією API по змінам;
- Платформа заробляє на користувачах. Щоб створення особистого кабінету відбувалося так, як вам хочеться — потрібно платити багато. Але й на цьому витрати не закінчуються.
Платформа 1С-Бітрікс - повністю російський продукт, принцип роботи якого - 100% комерція. Якщо ви прагнете отримати хорошу підтримку та великий функціонал у коробці за доступні гроші – цей софт не для вас. Щомісяця потрібно вкладати фінанси, щоби «механізм» функціонував належним чином. 1С-Бітрікс є вдалим рішенням лише для запуску масштабних проектів з великим бюджетом, але якщо вникати в деталі та ситуацію з російським софтом на тлі воєнних дій між Україною та Росією — не такий вже й добрий варіант зв'язуватися з платформою. На українському та європейському ринках є перспективніші та надійніші «партнери» для запуску b2b порталу.
Телефон для консультації (098) 367 37 37 - Дмитро Ожина, Product Manager. Детальніше про b2b платформу ClouB!
Також для Вас буде цікавим:
B2B портал: коробочне рішення, відома CMS або розробка з нуля?
15 відмінностей b2b порталу від роздрібного b2c інтернет магазину. Частина 1
15 відмінностей b2b порталу від роздрібного b2c інтернет магазину. Частина 2
Залишилися питання?
Залиште свої контакти і ми з Вами зв'яжемося.